„Kto pragnie mieć siły  i zdrowie ten musi  w Truskawcu być”

Bywali tam najwięksi politycy i wirtuozi sztuki 2 RP. Truskawiec położony około 90 km na południe od Lwowa stał się w odrodzonej Polsce drugim (po Krynicy) najczęściej odwiedzanym kurortem awansując do pierwszej ligi Europejskich uzdrowisk.

Ta urocza lecznicza miejscowość, oficjalnie założona w 1827 roku nazywana była perłą Karpat. Na jej wielką popularność wpłynęło wiele czynników jednym z nich były nigdzie indziej nie spotykane wody lecznicze z których najważniejszą była „Naftusia” oraz jej zbawienne działanie w chorobach nerkowych i dróg moczowych. Prócz wód leczniczych Truskawiec kusił również pięknym krajobrazem, położony był bowiem na pięknych i  mocno zalesionych wzgórzach. Leczyli się w nim min. Józef Piłsudski, Zofia Nałkowska, Julian Tuwim, Kornel Makuszyński oraz przebywający tam ze swoją narzeczoną Jan Kiepura. To właśnie z Truskawcem łączy się biografia autora „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza, który przebywał tam zarówno w młodości jak i w późniejszych latach, gdyż leczył się w Truskawcu na kamicę nerkową. Truskawiec był istną kulturową mieszanką, gdyż żyli tam wspólnie Polacy, Żydzi i Ukraińcy.

Po drugiej wojnie światowej Truskawiec znalazł się na terytorium Związku Radzieckiego, a prawie pół wieku później w granicach Ukrainy, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Współcześnie Truskawiec jest popularnym w Polsce kierunkiem wypoczynku. Przyciąga kuracjuszy dobrymi warunkami, zabiegami oraz konkurencyjną w stosunku do polskich kurortów ceną.  Znaleźć tam możemy wiele polskich akcentów np. popiersie Adama Mickiewicza odsłonięte w 1898 roku. W Truskawcu znajduje się również polski kościół. W znajdujących się tam sanatoriach leczy się min. schorzenia: wątroby, dróg żółciowych, kamicę nerkową, choroby dermatologiczne, problemy przewodu moczowego, choroby reumatyczne i kręgosłupa, schorzenia stawów, schorzenia układu krążenia i serca, problemy ginekologiczne, prostatę, choroby gardła i oskrzeli i płuc, otyłość, cukrzycę, wyczerpanie nerwowe, paradontozę i hemoroidy. Do leczenia stosowane są tam jako jedyne w Europie okłady z ozokerytu. Jest to rodzaj błota, składającego się z glinki naftopochodnej i parafiny.

Nie Zwlekaj, sam odwiedź to małe miasteczko i przekonaj się dlaczego skradło już serca tylu osób.

WILLA KAMELIA
  • REHABILITACJE PO COVID-19

 

SANATORIUM KARPATY
  • REHABILITACJE PO COVID-19